Killarney Skating Club
604.430.2330 | info@killarneyskatingclub.com
  • b
  • x
  •   Menu
    Killarney Skating Club
    604.430.2330 | info@killarneyskatingclub.com
  • b
  • x
  • Latest News Results 2019

    November 25, 2019

    Congratulations to our skaters who competed at the 2019 JingleBlades

    Kaylee Yun - Star 2 Girls - Silver
    Anna Collins - Star 2 Girls - Silver
    Samantha Yun - Star 2 Girls - Silver
    Hafsa Akiyama - Star 2 Girls - Silver
    Harmon Quan - Star 3 Boys - Bronze
    Jack Wang - Star 3 Boys - Silver
    London Le - Star 3 Girls - Silver
    Eva Le - Star 3 Girls - Silver
    Rachel Lok - Star 3 Girls - Silver
    Kristienne Soo - Star 4 Girls U13 - 3rd place
    Kathy Ling - Star 4 Girls U13 - 1st place
    Raina Leghari - Star 4 Girls U13 - 4th place
    Emma Tung - Star 4 Girls U13 - 10th place
    Skylee Borralho - Star 5 Girls 13 & over - 2nd place
    Charlotte Kong - Star 5 Girls U10 - 3rd place
    Serena Lu - Star 5 Girls U13 - 3rd place
    Millie Hong - Star 5 Girls U13 - 4th place
    Brieana Quan - Star 6 Women - 1st place
    Lia Gardner - Star 6 Women - 9th place
    Audrey Thiriar-Moore - Star 7 Women - 1st place
    Summer Cannell - Star 7 Women - 2nd place
    Vania Mak - Star 9 Women - 1st place
    Jocelyn Moy - Star 10 Women  - 1st place
    Summer Cannel - Juvenile Women U14  - 5th place
    Audrey Thiriar-Moore - Juvenile Women U14  - 1st place

    And thank you to all of our parents and coaches for all they do.

    November 11, 2019

    Congratulations to our skaters who competed at the 2020 Belairdirect Skate Canada BC/YK Sectionals Super Series

    Alicia Ng - Pre-Novice Women U16 - short program, 11th;  free program, 18th - overall 15th place
    Marleau Sokoloski - Pre-Novice Women U16 - short program, 28 24.37; free program 30th - overall 29th place
    Nawel Belhis - Juvenile Women U14 - 12th place
    Summer Cannell - Juvenile Women U14 - 20th place
    Audrey Thiriar-Moore - Juvenile Women U14 - 9th place

    And thank you to all of our parents and coaches.

    October 21, 2019

    Congratulations to all of our skaters who competed at 2019 Autumn Leaves.

    Anna Collins - Star 2 Girls - Gold
    Samantha Yun - Star 2 Girls - Silver
    Sophie Dong - Star 2 Girls - Silver
    Hafsa Akiyama - Star 2 Girls - Bronze
    Kaylee Yun - Star 2 Girls - Silver
    Harmon Quan - Star 3 Boys - Bronze
    Jack Wang - Star 3 Boys - Silver
    Eva Le - Star 3 Girls - Silver
    Rachel Lok - Star 3 Girls - Silver
    London Le - Star 3 Girls - Gold
    Emma Tung - Star 4 Girls U13 - 7th place
    Kristienne Soo - Star 4 Girls U13 - 1st place
    Raina Leghari - Star 4 Girls U13 - 3rd place
    Kathy Ling - Star 4 Girls U13 - 1st place
    Skylee Borralho - Star 5 Girls 13 & over - 8th place
    Charlotte Kong - Star 5 Girls U10 - 4th place
    Millie Ho ng - Star 5 Girls U13 - 3rd place
    Serena Lu - Star 5 Girls U13 - 2nd place
    Lia Gardner - Star 6 Women - 8th place
    Brieana Quan - Star 6 Women - 6th place
    Jocelyn Moy - Star 10 Women - 5th place
    Nawel Belhi - Juvenile Women U14 - 6th place
    Summer Cannell - Juvenile Women U14 - 12th place
    Jessica Chu - Juvenile Women U14 - 6th place
    Audrey Thiriar-Moore - Juvenile Women U14 - 3rd place
    Marleau Sokoloski - Pre-Novice Women U16 - 10th place
    Alicia Ng - Pre-Novice Women U16 - 5th place

    Congratulations to everyone for all your hard work and thank you to all of our parents and coaches.

    August 19, 2019

    Congratulations to all of our skaters who competed at 2019 SummerSkate.

    Jessica Chu - Juvenile Women U14 - 4th Place - 25.52
    Audrey Thiriar-Moore - Juvenile Women U14 - 6th Place - 23.48
    Alicia Ng - Pre-Novice Women U14 (Free Pgm) - 7th Place - 44.77
    Alicia Ng - Pre-Novice Women U14 (Short Pgm) - 11th Place - 23.76
    Alicia Ng - Pre-Novice Women U14 (Overall) - 9th Place - 68.53
    Marleau Sokoloski - Pre-Novice Women U16 (Free Pgm) - 16th Place - 40.56
    Marleau Sokoloski - Pre-Novice Women U16 (Short Pgm) - 10th Place - 25.48
    Marleau Sokoloski - Pre-Novice Women U16 (Overall) - 14th Place - 66.04
    Kaylee Yun - STAR 2 Girls - Silver
    Samantha Yun - STAR 2 Girls - Silver
    Sophie Dong - STAR 2 Girls - Gold
    Harmon Quan - STAR 3 Boys - Bronze
    Jack Wang - STAR 3 Boys - Bronze
    Rachel Lok - STAR 3 Girls - Silver
    Erika Lam - STAR 4 Girls U10 - 3rd Place
    Kristienne Soo - STAR 4 Girls U13 - 1st Place
    Kathy Ling - STAR 4 Girls U13 - 3rd Place
    Raina Leghari - STAR 4 Girls U13 - 5th Place
    Charlotte Kong - STAR 5 Women U10 - 6th Place - 17.05
    Lia Gardner - STAR 5 Women U13 - 1st Place - 19.53
    Millie Hong - STAR 5 Women U13 - 2nd Place - 17.91
    Brieana Quan - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 9th Place - 19.68
    Audrey Thiriar-Moore - STAR 7 Women (Short Pgm) - 2nd Place - 18.23
    Summer Cannell - STAR 7 Women (Short Pgm) - 4th Place - 16.67

    Congratulations to everyone for all your hard work and thank you to all of our coaches.

    June 22, 2019

    2018–2019 KCFSC AWARDS

    MOST IMPROVED CanSkater (Level 1–3)
    Emily Wing
    Christopher Derksen

    MOST IMPROVED CanSkater (Level 1–3)
    Natalie Jang
    Joshua Jang

    Pre-CanSkater
    Greyson Woods
    Mackenzie Soong

    MOST IMPROVED Hockey Development
    William Grant

    PROGRAM ASSISTANT
    Harmon Quan

    JR AMBASSADOR - photo
    Rachel Lok
    Brieana Quan

    PROGRAM ASSISTANTS - photo
    Alayna Leung
    Alex Tung
    Brieana Quan
    Charlotte Kong
    Emily Kwan
    Emma Tung
    Erika Lam
    Harmon Quan
    Jack Wang
    Jaden Kwan
    Jocelyn Moy
    Kathy Ling
    Lia Gardner
    ‎Marleau Sokoloski
    Millie Hong
    Rachel Lok
    Serena Lu
    Vania Mak

    JUNIOR ENRICHMENT SKATER
    Catherine Le

    JUNIOR STAR SKATER (Level 1–4)
    Emma Tung

    STAR SKATER
    GOLD: Jocelyn Moy
    SILVER: Audrey Thiriar-Moore
    BRONZE: Lia Gardner

    COMPETITIVE SKATER
    GOLD: Jessica Chu
    SILVER: Marleau Sokoloski
    BRONZE: Alicia Ng

    COMPETITIVE TEAM
    Alicia Ng
    Audrey Thiriar-Moore
    Brieana Quan
    Emily Kwan
    Jessica Chu
    Jocelyn Moy
    Lia Gardner
    Marleau Sokoloski
    Millie Hong
    Nawel Belhis 
    Summer Cannell
    Vania Mak

    ARTISTIC
    Jr/Int1 - Anna Collins
    Int2/Sr - Marleau Sokoloski

    MOST IMPROVED
    Jr/Int1 - Charlotte Kong
    Int2/Sr - Alicia Ng

    MOST IMPROVED OFF-ICE (MAKI)
    Jr/Int1 - Harmon Quan
    Int2/Sr - Emily Kwan

    MOST IMPROVED OFF-ICE (DANCE)
    Jr/Int1 - Anna Collins
    Int2/Sr - Marleau Sokoloski

    MOST IMPROVED OFF-ICE (STRETCH)
    Jr/Int1 – Millie Hong
    Int2/Sr – London Le

    PRESIDENT'S AWARD
    Emily Kim

     

    2019–2020 KCFSC BOARD MEMEBRS

    A warm welcome to our returning and new 2019–2020 KCFSC Board Members.

    1. Joanne Lucchesi - Past President & Coaches Liaison
    2. Tracy Borralho - President
    3. Stephanie Lee - Secretary 
    4. Jessica Cannell - Treasurer (NEW Role)
    5. Gordon Kwan - Registrar & Co-Ice Allocator & Room Booking Coordinator
    6. Gordon Quan - Webmaster & Volunteer Coordinator 
    7. Hadas Gardner - Ice Allocator & Room Booking Coordinator (NEW Role)
    8. Vacant - Vice President
    9. Vacant - Test Chair
    10. Sarah Metcalfe - Coaches Rep.


    Also a special thank you to the outgoing members for their years of volunteered services.

    1. Heather Lim
    2. Alex Lam

    May 21, 2019

    Congratulations to all of our skaters who competed at the 2019 Super Series Victoria Day.

    Harmon Quan - STAR 2 Boys - Silver
    Jack Wang - STAR 2 Boys - Silver
    Eva Le - STAR 2 Girls - Gold
    Kaylee Yun - STAR 2 Girls - Bronze
    London Le - STAR 2 Girls - Gold
    Rachel Lok - STAR 2 Girls - Silver
    Samantha Yun - STAR 2 Girls - Bronze
    Sophie Dong - STAR 2 Girls - Silver
    Emma Tung - STAR 3 Girls - Gold
    Raina Leghari - STAR 3 Girls - Silver
    Alayna Leung - STAR 4 Girls U10 - 4th Place
    Erika Lam - STAR 4 Girls U10 - 7th Place
    Kathy Ling - STAR 4 Girls U13 - 2nd Place
    Millie Hong - STAR 5 Women U10 - 6th Place / 17.02
    Charlotte Kong - STAR 5 Women U10 - 9th Place / 16.72
    Brieana Quan - STAR 5 Women U13 - 1st Place / 18.66
    Serena Lu - STAR 5 Women U13 - 2nd Place / 18.12
    Lia Gardner - STAR 5 Women U13 - 3rd Place / 17.36
    Summer Cannell - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 1st Place / 23.76
    Emily Kwan - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 2nd Place / 23.30
    Nawel Belhis - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 3rd Place / 22.36
    Audrey Thiriar-Moore - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 4th Place / 22.28
    Emily Kwan - STAR 7 Women (Short Pgm) - 2nd Place / 17.23
    Marleau Sokoloski - STAR 9 Women (Short Pgm) - 2nd Place / 25.02
    Vania Mak - STAR 9 Women (Short Pgm) - 6th Place / 20.95
    Jocelyn Moy - STAR 9 Women (Short Pgm) - 8th Place / 19.89
    Jocelyn Moy - STAR 10 Women (Sr Silver) - WD
    Marleau Sokoloski - Gold Women - 2nd Place / 38.30
    Vania Mak - Gold Women - 5th Place / 36.07
    Alicia Ng - Pre-Novice Women U16 (Free Pgm) - 7th Place / 43.88
    Alicia Ng - Pre-Novice Women U16 (Short Pgm) - 10th Place / 23.56
    Alicia Ng - Pre-Novice Women U16 (Overall) - 7th Place / 67.44

    And thank you to all of our coaches for your hard work!

    March 8, 2019

    KCFSC Skater List for 2018-2019 Super Series Standings:

    Millie Hong - STAR 5 Girls U10 - 15th Place
    Lia Gardner - STAR 5 Girls U13 - 7th Place
    Brieana Quan - STAR 5 Girls U13 - 14th Place
    Serena Lu - STAR 5 Girls U13 - 19th Place
    Nawel Belhis - STAR 5 Girls U13 - 40th Place
    Audrey Thiriar-Moore - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 4th Place
    Summer Cannell - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 10th Place
    Emily Kwan - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 15th Place
    Nawel Belhis - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 17th Place
    Sophie Lim - STAR 8 Women (Jr Silver) - 23rd Place
    Alicia Ng - STAR 8 Women (Jr Silver) - 31st Place
    Jocelyn Moy - STAR 10 Women (Sr Silver) - 3rd Place
    Jessica Chu - Juvenile Women U14 - 3rd Place
    Marleau Sokoloski - Pre-Novice Women - 32nd Place
    Vania Mak - Pre-Novice Women - 39th Place
    Alicia Ng - Pre-Novice Women - 56th Place

    Congratulations to everyone for all your hard work.

    March 3, 2019

    Congratulations to all of our skaters who competed at the 2019 Super Series STARSkate Final in Kelowna.

    Harmon Quan - STAR 2 Boys - Bronze
    Charlotte Kong - STAR 4 Girls U10 - 2nd Place
    Erika Lam - STAR 4 Girls U10 - 4th Place
    Alayna Leung - STAR 4 Girls U10 - 5th Place
    Kristienne Soo - STAR 4 Girls U13 - 4th Place
    Millie Hong - STAR 5 Girls U10 - 8th Place
    Brieana Quan - STAR 5 Girls U13 - 10th Place
    Lia Gardner - STAR 5 Girls U13 - 11th Place
    Serena Lu - STAR 5 Girls U13 - 14th Place
    Audrey Thiriar-Moore - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 6th Place
    Emily Kwan - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 8th Place
    Nawel Belhis - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 10th Place
    Summer Cannell - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 21st Place
    Emily Kwan - STAR 7 Women (Short Pgm) - 10th Place
    Jocelyn Moy - STAR 10 Women (Sr Silver) - 4th Place

    And thank you to all of our coaches for your hard work!

    February 28, 2019

    kelowna

    February 3, 2019

    Congratulations to all of our skaters who competed at the 2019 BC Coast Region Championships/WinterSkate in Richmond.

    Jessica Chu - Juvenile Women U14 - 4th Place
    Alicia Ng - Pre-Novice Women U16 (Free Pgm) - 14th Place
    Vania Mak - Pre-Novice Women U16 (Free Pgm) - 15th Place
    Alicia Ng - Pre-Novice Women U16 (Short Pgm) - 15th Place
    Vania Mak - Pre-Novice Women U16 (Short Pgm) - 22nd Place
    Harmon Quan - STAR 2 Boys - Silver
    Jack Wang - STAR 2 Boys - Bronze
    Rachel Lok - STAR 2 Girls - Gold
    Emma Tung - STAR 3 Girls - Silver
    Raina Leghari - STAR 3 Girls - Silver
    Skylee Borralho - STAR 4 Girls 13 & Over - 2nd Place
    Alayna Leung - STAR 4 Girls U10 - 1st Place
    Charlotte Kong - STAR 4 Girls U10 - 9th Place
    Erika Lam - STAR 4 Girls U10 - 8th Place
    Kathy Ling - STAR 4 Girls U13 - 14th Place
    Kristienne Soo - STAR 4 Girls U13 - 4th Place
    Millie Hong - STAR 5 Girls U10 - 11th Place
    Brieana Quan - STAR 5 Girls U13 - 6th Place
    Lia Gardner - STAR 5 Girls U13 - 7th Place
    Serena Lu - STAR 5 Girls U13 - 14th Place
    Audrey Thiriar-Moore - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 1st Place
    Emily Kwan - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 7th Place
    Nawel Belhis - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 5th Place
    Summer Cannell - STAR 6 Women (Sr Bronze) - 5th Place
    Emily Kwan - STAR 7 Women (Short Pgm) - 11th Place
    Sophie Lim - STAR 8 Women (Jr Silver) - 3rd Place
    Jocelyn Moy - STAR 9 Women (Short Pgm) - 3rd Place
    Sophie Lim - STAR 9 Women (Short Pgm) - 8th Place
    Jocelyn Moy - STAR 10 Women (Sr Silver) - 1st Place

    And thank you to all of our coaches for your hard work!